+48 42 23 71 170

Pierwsza wizyta u psychologa — jak wygląda i jak się do niej przygotować?

, 18 marca 2021

Pierwsza wizyta u psychologa — jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u psychologa może być stresującym wydarzeniem, jest to jednak pierwszy krok na drodze do samorozwoju. Istnieją problemy, z którymi trudno poradzić sobie samemu, a szukanie pomocy u wykwalifikowanego specjalisty jest ważnym krokiem. Zanim jednak zdecydujesz się na spotkanie z psychologiem, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami z zakresu psychologii.

Pierwsza wizyta u psychologa — podstawowe pojęcia

Przede wszystkim zastanów się, czy znasz różnicę między psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą. Jest to istotne, ponieważ każda z tych osób oferuje inny zakres możliwości rozwiązania Twojego problemu. Psycholog to absolwent 5-letnich studiów psychologicznych, który najczęściej dodatkowo doszkala się, wybierając specjalizację, np. jako diagnosta dorosłych. Psychoterapeutą jest osoba, która uzyskała tytuł magisterski na studiach medycznych (pielęgniarskich, lekarskich) bądź humanistycznych (tutaj najczęściej psychologicznych) oraz ukończyła lub jest w trakcie studiów podyplomowych lub szkolenia z zakresu psychoterapii. Główna różnica między tymi dwoma specjalistami jest taka, że psycholog najczęściej przeprowadza konsultacje, diagnostykę, a psychoterapeuta może przeprowadzić terapię, np. w jednym z sześciu nurtów psychoterapeutycznych:

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Mimo zasadniczych różnic w podejściach do pracy terapeutycznej, pierwsza wizyta u psychologa, jak i psychoterapeuty opiera się na wywiadzie psychologicznym. Psycholog/psychoterapeuta bardzo często współpracuje z psychiatrą. Jeśli potrzebna będzie diagnoza psychiatryczna, Twój terapeuta Cię o tym poinformuje i skieruje do psychiatry. Psychiatra to specjalista, który ukończył studia medyczne i specjalizuje się w psychiatrii. Psychiatrę od innych specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego odróżnia to, że jako lekarz może przeprowadzać leczenie farmakologiczne.

Gdy znasz już różnice między tymi specjalistami, warto zastanowić się nad swoimi osobistymi preferencjami — czy Twój terapeuta ma być kobietą, czy mężczyzną; czy wolisz rozmawiać z osobą młodszą, czy jednak z kimś starszym; jak często możesz pozwolić sobie na spotkania? Psycholog / psychoterapeuta / psychiatra jest dla Ciebie, dlatego musisz czuć się przy nim komfortowo, aby swobodnie mówić o swoich dolegliwościach. Możesz przeczytać opinie o wybranym specjaliście w internecie, jednak pamiętaj, że te oceny nie muszą sprawdzić się w Twoim przypadku. Niestety, znalezienie odpowiedniego psychologa wiąże się niekiedy z metodą prób i błędów, dlatego też nie zrażaj się, jeśli Twój pierwszy wybór okaże się nietrafny.

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Jeśli wiesz już do kogo chcesz się udać, to na pewno zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Pierwsza wizyta u specjalisty jest wizytą zapoznawczą, dlatego nie otrzymasz na niej żadnej konkretnej diagnozy. Psycholog będzie chciał poznać Ciebie oraz problem, jaki Ci dolega, więc będzie Ci zadawał pytania — przeprowadzał wywiad diagnostyczny. Jest to pewna forma rozmowy połączona z obserwacją diagnosty. W jej trakcie diagnosta będzie starał się uzyskać jak najwięcej informacji o Tobie, a także odpowiednio je zinterpretować, by postawić hipotezy diagnostyczne i nazwać Twój problem.

Jest kilka modeli wywiadu psychologicznego, choć zwykle przyjmuje ona formę swobodnej rozmowy, zaczynającej się od pytania „co Panią / Pana do mnie sprowadza?”. Następnym krokiem w Twoim przygotowaniu może być refleksja nad przyczyną, która zmotywowała Cię do wizyty u psychoterapeuty lub psychologa. Czy jest to jakieś wydarzenie, z którym trudno Ci sobie poradzić? Czy są to pewne zachowania, które sprawiają Ci trudność w codziennym funkcjonowaniu? Może jesteś w trudnej relacji? Jeśli odnajdziesz przyczynę, pomyśl, od kiedy stanowi ona problem w Twoim życiu. Możesz się też zastanowić nad pytaniami do specjalisty, możesz zapytać np. o sposoby i organizację pracy terapeutycznej, o Twoje objawy lub o to jak działa terapia. Pamiętaj, że nie musisz się specjalnie przygotowywać do wizyty, ale uzmysłowienie sobie, nad czym chcesz popracować z psychologiem/psychoterapeutą i jak miałoby się zmienić Twoje życie, ułatwi Ci pierwsze spotkanie z psychoterapeutą i być może pozwoli na szybszą diagnozę i rozpoczęcie owocnej współpracy.

Najnowsze wpisy na blogu

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Wiele osób zmagających się z problemami czy dyskomfortem psychicznym zastanawia się, czy terapia na pewno jest dla niego. Przy terapii dla par wątpliwość jest podwójna, bo w grę wchodzi dwoje partnerów. Sprawdź z naszą checklistą, czy warto rozważyć wizytę u terapeuty par.

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe może mieć wiele różnych form i postaci. Może polegać na spotkaniach indywidualnych, gdzie klient spotyka się z doradcą, omawia swoje cele zawodowe, potrzeby, […]

Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Wakacje dobiegły końca, a perspektywa nadchodzącego roku szkolnego zachęca do wzięcia głębokiego oddechu oraz przygotowania się na rozpoczęcie roku szkolnego. Stres związany z rozpoczęciem roku […]

Zobacz wszystkie wpisy

Umów się na wizytę

Zadzwoń do nas pod +48 42 237 11 70 lub skorzystaj z formularza kontaktowego a my oddzwonimy do Ciebie, wysłuchamy Cię i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zapewniamy poufność oraz pomoc na każdym etapie korzystania z naszych usług.