Doradztwo zawodowe może mieć wiele różnych form i postaci. Może polegać na spotkaniach indywidualnych, gdzie klient spotyka się z doradcą, omawia swoje cele zawodowe, potrzeby, przygląda się swoim relacjom ze środowiskiem pracy, określa swoje kompetencje. Takie spotkanie pozwala na pogłębienie swojej samoświadomości, przyjrzeniu się własnej osobie, określeniu właściwej dla siebie ścieżki kariery, a także zobaczeniu przyczyn swoich dotychczasowych trudności. Podczas konsultacji indywidualnych klient ma możliwość skorzystania z diagnozy osobowości, swoich wartości i predyspozycji zawodowych za pomocą szeregu specjalistycznych testów psychologicznych. Istotnym aspektem współpracy z doradcą są także indywidualnie dobranych zadań, dzięki którym klient zwiększa swoją samoświadomość i/lub ćwiczy ważne umiejętności. Inną formą współpracy w ramach doradztwa zawodowego są spotkania grupowe, podczas których doradca przeprowadza szkolenie koncentrujące się na właściwej autoprezentacji, określeniu predyspozycji uczestników, znajomości najnowszych zasad tworzenia dokumentów aplikacyjnych, odpowiedniej komunikacji z pracodawcą, poszukiwaniu pracy, pogłębieniu samoświadomości, a także innych istotnych elementów niezbędnych w procesie określania ścieżki zawodowej, przekwalifikowania się, czy przygotowania się do rozmów kwalifikacyjnych.
Jak doradca zawodowy może pomóc w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej?
Kiedy już wiemy jaką ścieżką kariery chcemy podążać, ważnymi elementami, które pozwalają na zdobycie wymarzonej pracy są: dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej oraz właściwie przygotowane dokumenty aplikacyjne.
Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna może mieć różny przebieg, jest to zależne od wielu czynników, takich jak: branża, potrzeby pracodawcy, stanowisko na jakie aplikujemy. Część pytań i wymagań pojawia się jednak na większości rozmów rekrutacyjnych.
W sytuacji rozmowy rekrutacyjnej pozornie proste pytania mogą urastać do rangi trudnych, zwłaszcza, gdy padną nieoczekiwanie, a osoba aplikująca na stanowiska jest zestresowana. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest odbycie symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, z wykwalifikowanym doradcą zawodowym, która pozwala na lepsze przygotowanie do procesu rekrutacyjnego. Sama symulacja znacznie ułatwia poradzenie sobie ze stresem i dzięki wejściu w buty osoby ubiegającej się o pracę, dodaje poczucie, że poradzimy sobie na właściwej rozmowie. W trakcie spotkania doradca zawodowy staje się rekruterem/pracodawcą, który przeprowadza proces rekrutacyjny potencjalnego kandydata. Oprócz możliwości przećwiczenia rozmowy, podczas spotkania doradca udziela informacji zwrotnych klientowi na temat jego mocnych stron oraz obszarów wymagających pracy.
Dokumenty aplikacyjne
Drugim istotnym czynnikiem w procesie rekrutacyjnym, który może przeważyć na korzyść bądź niekorzyść kandydata to właściwie przygotowane dokumenty aplikacyjne. Dokumenty aplikacyjne to nasz pierwszy kontakt z osobą rekrutująca i to na ich podstawie decyduje ona, czy spotka się z kandydatem na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego też należy dobrze przemyśleć to, jak powinny wyglądać, jakie informacje w nich umieścić i czego się wystrzegać. W tym celu warto skorzystać z konsultacji z doradcą zawodowym, który zna zasady tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Spotkanie z doradcą pozwala na szczegółowe omówienie zasad tworzenia CV oraz listu motywacyjnego, omówienie wszelkich wątpliwości i indywidualne podejście do procesu rekrutacyjnego.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w dobrym przygotowaniu się do rozmowy procesu rekrutacji i czujesz, że rady dostępne w Internecie to za mało, rozważ spotkanie z doradcą zawodowym, który udzieli Ci kompetentnej pomocy. Zobacz co oferujemy w zakresie doradztwa zawodowego w Łodzi.