+48 42 23 71 170

Jakie są objawy depresji i jak ją w porę rozpoznać?

, 24 marca 2021

Jakie są objawy depresji i jak ją w porę rozpoznać?

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które współcześnie dotyka coraz większą liczbę osób. Trudno wyraźnie wskazać jej konkretne przyczyny, jednak w dużym uproszczeniu można mówić o hipotezach dotyczących nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego. W nurcie terapii psychodynamicznej przyczyn zaburzeń depresyjnych poszukuje się w okresie dzieciństwa, wczesnej dorosłości, a w modelu terapii poznawczo-behawioralnej źródła choroby i mechanizmy utrzymujące objawy upatruje się w nieodpowiednich wzorcach myślenia i zachowania w jakie uwikłany jest chory. Depresja może być także skutkiem ubocznym innych chorób.

Depresja — jak się objawia?

Zaburzenia depresyjne mogą przejawiać się w różny sposób oraz oddziaływać na każdą sferę ludzkiego życia. Dobrze jest jednak wiedzieć, jakie są oznaki depresji i jak ją rozpoznać. Przede wszystkim należy odróżnić depresję, czyli długotrwały stan obniżonego nastroju, od krótkotrwałego smutku spowodowanego konkretnym wydarzeniem, bądź żałoby. Mówiąc długotrwały, kryteria diagnostyczne wskazują, że początki zaburzeń depresyjnych można rozpoznać już po dwutygodniowym utrzymującym się obniżonym nastroju, zmniejszeniu zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności. Na pewno zastanawiasz się, jakie są inne objawy depresji. Pamiętaj jednak, że przedstawiony opis symptomów zaburzeń depresyjnych jest bardzo ogólny i nie należy na jego podstawie samemu stawiać sobie diagnozy. Ludzie są różni i mogą inaczej doświadczać objawów tak złożonej choroby, jaką jest depresja. Jeśli obserwujesz u siebie tego typu objawy, udaj się do specjalisty, z którym będziesz mógł omówić stan swojego zdrowia.

Depresja — symptomy

Poniżej wymieniamy częste objawy depresji:

Inne oznaki depresji to: poczucie napięcia wewnętrznego, obniżona samoocena, nadmierne lub nieadekwatne poczucie winy, pesymizm, problemy z koncentracją czy zmniejszenie apetytu. Szczególnie niepokojącym objawem są myśli o śmierci i samobójcze — w takim przypadku jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem psychiatrą lub terapeutą. Jeżeli jesteś w sytuacji kryzysowej, boisz się o siebie, powiedz o tym zaufanej osobie, która udzieli Ci wsparcia przed wizytą. Możesz też zadzwonić na podane poniżej telefony zaufania dla osób w kryzysie.

Jak sprawdzić, czy mam depresję?

Jak zdiagnozować depresję? Tylko z pomocą specjalisty. Gdy zauważysz, że występują u Ciebie wyżej opisane symptomy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza lub psychoterapeuty. Psychoterapeuta, jeżeli potwierdzi u Ciebie występowanie depresji, zaproponuje Ci współpracę w formie psychoterapii. Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych opartą na stałym kontakcie terapeuty z osobą diagnozowaną przy wykorzystaniu wyspecjalizowanych sposobów niesienia pomocy. W trakcie wywiadu psychologicznego powiedz, jakie objawy towarzyszyły Ci w ostatnim czasie, kiedy się pojawiły i czy znajdujesz się w danym stanie przez konkretne wydarzenie, czy nagły spadek nastroju i poczucie głębokiego smutku zaczęło towarzyszyć Ci nagle.

Terapia farmakologiczna

Jeśli objawy depresji są nasilone lub utrzymują się mimo terapii, Twój psychoterapeuta skieruje Cię do psychiatry, który zaproponuje leczenie farmakologiczne. Farmakoterapia i psychoterapia są metodami leczenia depresji, które mogą być stosowane równolegle. W trakcie brania leków dobrze jest nadal korzystać z usług psychoterapeuty i być z nim w stałym kontakcie, aby łączyć leczenie terapeutyczne z leczeniem farmakologicznym.

Pamiętaj, nie należy bagatelizować symptomów depresji. Jest to poważna choroba, która stanowi realne zagrożenie życia. Jeśli rozpoznajesz u siebie oznaki depresji – nawet częściowo – zawsze skonsultuj się ze specjalistą, ponieważ nieleczona depresja może się nasilać. Im wcześniej skorzystasz z pomocy terapeuty lub lekarza, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

Najnowsze wpisy na blogu

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Wiele osób zmagających się z problemami czy dyskomfortem psychicznym zastanawia się, czy terapia na pewno jest dla niego. Przy terapii dla par wątpliwość jest podwójna, bo w grę wchodzi dwoje partnerów. Sprawdź z naszą checklistą, czy warto rozważyć wizytę u terapeuty par.

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe może mieć wiele różnych form i postaci. Może polegać na spotkaniach indywidualnych, gdzie klient spotyka się z doradcą, omawia swoje cele zawodowe, potrzeby, […]

Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Wakacje dobiegły końca, a perspektywa nadchodzącego roku szkolnego zachęca do wzięcia głębokiego oddechu oraz przygotowania się na rozpoczęcie roku szkolnego. Stres związany z rozpoczęciem roku […]

Zobacz wszystkie wpisy

Umów się na wizytę

Zadzwoń do nas pod +48 42 237 11 70 lub skorzystaj z formularza kontaktowego a my oddzwonimy do Ciebie, wysłuchamy Cię i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zapewniamy poufność oraz pomoc na każdym etapie korzystania z naszych usług.