Wakacje dobiegły końca, a perspektywa nadchodzącego roku szkolnego zachęca do wzięcia głębokiego oddechu oraz przygotowania się na rozpoczęcie roku szkolnego. Stres związany z rozpoczęciem roku szkolnego dotyka w dużej mierze uczniów, ale również rodziców, którzy wpadają w wir wrześniowych obowiązków i wydatków, co może powodować przeoczenie skarg zgłaszanych przez swoje pociechy. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów oraz rodziców przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, dzięki którym pierwsze tygodnie września mogą być wolne od niepotrzebnego napięcia oraz niepokoju.
Nowe, trudne początki
Często zauważanym problemem wśród uczniów należących do różnych grup wiekowych, jest lęk przed tym co nowe i nieznane. Jest to naturalna reakcja, zarówno u dorosłych jak i u dzieci oraz młodzieży. W takiej sytuacji warto wykazać się empatią, wczuć się w perspektywę dziecka i dołożyć starań by lęki przerodziły się w ciekawość nową sytuacją czy rolą. Chcąc nieco złagodzić obawy dotyczące nowych nauczycieli, kolegów lub samego miejsca nauki, warto wcześniej zapoznać się ze szkołą, przedstawiać ją jako ciekawe miejsce, pełne nowych i ciekawych zadań. Dla młodszych uczniów dobrym rozwiązaniem może okazać się wycieczka w okolice szkoły, spacer po boisku i nawiązanie pierwszych kontaktów z przebywającymi tam dziećmi. Jeśli istnieje taka możliwość, warto również zwiedzić budynek szkolny, zapoznając dziecko z jego wnętrzem i odpowiadając na wszelkie pojawiające się pytania. W trakcie początkowych tygodni nauki szczególnie korzystne okazują się spotkania i wyjazdy integracyjne, pozwalające uczniom na poznanie klasy w bardziej swobodnych i sprzyjających warunkach. Jeżeli szkoła nie organizuje tego typu aktywności, warto zorganizować dzieciom takie pozaszkolne spotkanie. Dzięki owym działaniom demonizowana dotąd szkoła może zostać oswojona.
Szkolna rutyna krok po kroku
Kolejnym pomysłem na ułatwienie szkolnego startu jest praktykowanie nawyków będących nieodłącznym elementem codzienności każdego ucznia. Po wakacjach warto rozpocząć wdrażanie odpowiedniej rutyny związanej ze snem. Dzięki jej zastosowaniu poranne pobudki mogą okazać się mniejszym dyskomfortem dla organizmu przyzwyczajonego do długiego snu dziecka. Warto również przygotować dzień wcześniej niezbędne przybory czy zaplanować przygotowanie pożywnego drugiego śniadania, tak aby ograniczyć stres związany z potencjalnym spóźnieniem. Zadbanie o codzienną dobrą organizację planu dnia pozwoli na zaoszczędzenie czasu i rozpoczęcie dnia bez obaw, że któreś z obowiązków nie zostanie właściwie wypełniony. Warto wdrażać nawyki związane z dobrą organizacją czasu od najmłodszych lat, przyczyni się to do obniżenia poziomu stresu oraz większej samodzielności dziecka w przyszłości.
Pod okiem rodziców
Podczas uczniowskich zmagań ze szkolnymi początkami niezaprzeczalnie ważną rolę odgrywają rodzice. Niezastąpiona okazuje się rozmowa o lękach i zmartwieniach dziecka, dostarczająca informacji na temat źródła pojawiających się problemów oraz umożliwiająca rozładowanie napięcia. Jeśli dziecko unika tego tematu, warto w empatyczny sposób zachęcać je do opowiadania o swoich zmartwieniach i sygnalizowania zmian w samopoczuciu, aktywnie słuchać, wesprzeć w nazywaniu emocji oraz określaniu przyczyn lęku.
Profesjonalna pomoc
Aby lepiej zrozumieć problemy dziecka rozpoczynającego nowy rok nauki, warto nawiązać kontakt ze szkolną społecznością, poszerzając wiedzę na temat funkcjonowania dziecka w szkole. Rozmowa z nauczycielami, w szczególności z wychowawcą, może przyczynić się do wsparcia dziecka w odnalezieniu się w szkolnym środowisku. Pomoc pedagoga i psychologa szkolnego może okazać się niezbędne w przypadku uczniów, dla których proces adaptacji do szkolnego środowiska jest szczególnie trudny.
Warto pamiętać, że dzieci posiadają naturalną zdolność do elastycznego radzenia sobie z nowymi sytuacjami oraz wyzwaniami, a dzięki odpowiedniej pomocy i wsparciu mogą sprawniej przejść przez proces rozpoczęcia nowego etapu w życiu czy powrotu do szkoły. Pamiętajmy o obserwacji dziecka, pozwalającej na wykrycie poważniejszych problemów oraz odpowiednio wczesną interwencję – może to okazać się niezwykle pomocne w odpowiednim i wczesnym wdrożeniu narzędzi zaradczych.