+48 42 23 71 170

Czy potrzebujemy terapii dla par?

, 24 sierpnia 2022

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Wiele osób zmagających się z problemami czy dyskomfortem psychicznym zastanawia się, czy terapia na pewno jest dla niego. Przy terapii dla par wątpliwość jest podwójna, bo w grę wchodzi dwoje partnerów. Sprawdź z naszą checklistą, czy warto rozważyć wizytę u terapeuty par:

Droga połówko, czy odhaczyłaś wszystkie punkty z powyższej listy? Jeśli tak, to bardzo dobrze trafiłaś/eś.

Czy któryś z wymienionych problemów w związku jest Ci bliski?

Jeśli czujesz, że któryś z tych problemów dotyka właśnie Ciebie, albo męczą Cię inne trudności – terapia par może pomóc je rozwiązać.

Nie jesteście jedyni

Tworzenie związku wymaga od obojga partnerów ogromnej pracy i nauki. Nie ma idealnych relacji, każda wymaga uważności i zaangażowania. Często partnerzy, mimo największych starań, nie znajdują już odpowiedzi na swoje problemy. Terapia dla par cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem i nie stanowi już tematu tabu. Nie masz czego się wstydzić! Chęć pracy nad swoim związkiem jest godna uznania, jest aktem odwagi.

“Na pewno poradzimy sobie sami”

Ludzie często uważają, że nie potrzebują specjalisty, a problemy powinno się rozwiązywać za zamkniętymi drzwiami. Powodów takiego myślenia jest kilka: wstyd zakorzeniony w społeczenstwie, obawa przed dopuszczeniem obcej osoby do swoich spraw prywatnych; przekonanie, że nasze problemy nie są tak duże, a kryzys przecież w końcu minie; przeświadczenie, że uczucie, które jest w naszym związku, na pewno wystarczy w rozwiązaniu wszelkich problemów. Niestety to nie jest takie proste i często warto poradzić się specjalisty. Terapeuta par ma wiedzę i doświadczenie właśnie w tej dziedzinie. Ponadto jest obiektywny i potrafi spojrzeć na Was z zewnątrz. Niestety, porada przyjaciół nie posiadających profesjonalnych kompetencji, udzielona nawet w najlepszej wierze, może być szkodliwa. Gdy jesteśmy wewnątrz relacji możemy nie zauważać wszystkich popełnianych przez nas błędów. Każda osoba w związku jest osobnym bytem, z własną przeszłością i schematami działań, często nieświadomymi. Te zachowania ścierają się ze sobą, kiedy próbujemy tworzyć związek. Bez odpowiednich wskazówek od profesjonalisty możemy ich nie dostrzec i tylko pogłębiać konflikty. W konsekwencji partnerzy coraz bardziej oddalają się od siebie, w żadnym stopniu nie umiejąc się porozumieć. Jedynym rozwiązaniem staje się rozstanie. Możecie działać, póki jeszcze nic nie straciliście.

Na czym polega terapia par?

Na tę formę terapii składa się cykl spotkań trwających zwykle od 75 do 90 minut, odbywających się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. W obecności bezstronnego terapeuty każdy z partnerów może podzielić się swoimi odczuciami pozostając na równych zasadach. Terapeuta pilnuje, aby dialog przebiegał z poszanowaniem uczuć i przemyśleń każdego z partnerów. W bezpiecznej atmosferze pary pracują nad uzyskaniem właściwej formy komunikacji. Przy pomocy specjalisty znajdują przestrzeń do otwartej komunikacji, lepiej rozumieją źródło konfliktów oraz poznają narzędzia pomagające radzić sobie z problemami.

Jeżeli czujesz, że pomoc w związku jest Ci potrzebna – nieważne, jakiej wielkości jest Wasz problem – zapisz się na terapię dla par. Umów się na pierwszą konsultację i pozbądź się wątpliwości.

Najnowsze wpisy na blogu

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Wiele osób zmagających się z problemami czy dyskomfortem psychicznym zastanawia się, czy terapia na pewno jest dla niego. Przy terapii dla par wątpliwość jest podwójna, bo w grę wchodzi dwoje partnerów. Sprawdź z naszą checklistą, czy warto rozważyć wizytę u terapeuty par.

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe może mieć wiele różnych form i postaci. Może polegać na spotkaniach indywidualnych, gdzie klient spotyka się z doradcą, omawia swoje cele zawodowe, potrzeby, […]

Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Wakacje dobiegły końca, a perspektywa nadchodzącego roku szkolnego zachęca do wzięcia głębokiego oddechu oraz przygotowania się na rozpoczęcie roku szkolnego. Stres związany z rozpoczęciem roku […]

Zobacz wszystkie wpisy

Umów się na wizytę

Zadzwoń do nas pod +48 42 237 11 70 lub skorzystaj z formularza kontaktowego a my oddzwonimy do Ciebie, wysłuchamy Cię i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zapewniamy poufność oraz pomoc na każdym etapie korzystania z naszych usług.