+48 42 23 71 170

Marzena Rapacka-Serwa

Psychoterapeuta, psycholog

Marzena Rapacka-Serwa

Pełny opis doświadczenia Marzeny znajdziesz na stronie z wszystkimi psychologami z Łodzi, poniżej kilka pytań do Marzeny, które pomogą lepiej poznać naszą terapeutkę.

Dlaczego zajęłaś się psychologią?

Odkąd pamiętam stawiałam pytanie o przyczynę. Z początku skierowane było ono do świata, co przesądziło o studiowaniu filozofii, następnie zaś w stronę motywów i intencji ludzkich postępowań, wobec czego podjęłam kroczenie drogą psychologii. Odkąd nią  podążam nieustannym wsparciem, poza oczywiście merytoryczną wiedzą służą mi ogromna empatia i intuicja, uwarunkowane jak już dzisiaj wiem moją wysoką wrażliwością. Tej pierwszej zawdzięczam szeroki ogląd rzeczywistości oraz łatwość przyjęcia punktu widzenia drugiej strony i wczucia się w jej stan emocjonalny. Druga natomiast ułatwia mi dostrzeżenie sedna problemu.

Jakie jest Twoje ulubione wspomnienie / moment pracy z pacjentem?

Nie wymienię takiego momentu. Szczęście to droga, nie cel… Oczywiście w terapii jak najbardziej stawiamy cele i dążymy do ich realizacji. Cechujący moje podejście holizm przekłada się jednakże na fascynację każdym etapem ścieżki, którą pacjent podąża. Od nawiązania przezeń kontaktu z poradnią, który poprzedza jego refleksja, uświadomienie sobie rangi problemów, z którymi się boryka; przez poczucie niepewności, często zawstydzenia już po znalezieniu się w gabinecie; dalej, przez poszczególne składniki jego historii, której słucham z uwagą oraz jego ulgę po jej opowiedzeniu i nadzieję na poprawę jakości życia; i w końcu poprzez wspólną pracę  terapeutyczną uzyskanie Dobrostanu.

Jakie masz plany na rozwój zawodowy?

Psychologia jako naukę badająca mechanizmy i prawa rządzące psychika i zachowaniem człowieka podlega nieustannemu postępowi. Z tego względu całkowicie wykluczam możliwość znalezienia się na takim etapie rozwoju zawodowego na którym zdobywanie dalszej wiedzy i kwalifikacji straci rację bytu. Aktualizacja wiedzy powinno stanowić dla psychoterapeuty obowiązek, poparty szacunkiem wobec nauki, pacjenta oraz samego siebie. W związku z powyższym najbliższe moje plany obejmują takie specjalności jak chociażby: psychotraumatologia i psychoonkologia oraz seksuologia praktyczna.

Publikacje / książki o tematyce psychologicznej, które polecasz:

Zacznę od tego, że literatura to ogromna i niepodważalnie wartościowa część mojego życia, bez której funkcjonowania najzwyczajniej w świecie sobie nie wyobrażam. Książki to wiedza, to mądrość. To nie tylko spędzanie czasu na czytaniu, ale aktywne uczestnictwo w każdej czytanej historii. Takich, które mogłabym polecić jest ogrom, skupię się tutaj na kilku. Książką nr 1 z której staram się czerpać każdego dnia mojej drogi życiowej  jest Biegnąca z wilkami C.Estes, mówiąca o drzemiącej w każdej kobiecie odwiecznej prastarej mądrości pod postacią dzikiej kobiety symbolizującej instynktowną naturę kobiet. Dwie kolejne pozycje to: Czuła przewodniczka i Przędza N.Barbaro mówiące o  uwikłaniu kobiet, życiu nie swoim życiem które autorka postrzega jako wielką stratę, należy zatem się obudzić i spotkać ze sobą na drodze ku lepszemu życiu. Jako, że jestem również i terapeutą par, bardzo polecam pozycję z której każdy  może zaczerpnąć wiele dla poprawy swojej relacji. Jest to książka Julii E. Wahl Kochać się mądrze traktującą o wspieraniu najpiękniejszego danego człowiekowi uczucia poprzez praktykę uważności i współczucia. Ponieważ bardzo mocno jestem zakorzeniona w psychologii pozytywnej,  w tym psychologii szczęścia kolejną pozycją będzie właśnie o szczęściu traktująca Godny pożądania stan świadomości. O przyjemności jako wartości ostatecznej Katarzyny de Lazari-Radek, profesor Instytutu Filozofii który miałam przyjemność ukończyć. Traktuje ona o szczęściu w ujęciu hedonistycznym.

Najnowsze wpisy na blogu

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Wiele osób zmagających się z problemami czy dyskomfortem psychicznym zastanawia się, czy terapia na pewno jest dla niego. Przy terapii dla par wątpliwość jest podwójna, bo w grę wchodzi dwoje partnerów. Sprawdź z naszą checklistą, czy warto rozważyć wizytę u terapeuty par.

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe może mieć wiele różnych form i postaci. Może polegać na spotkaniach indywidualnych, gdzie klient spotyka się z doradcą, omawia swoje cele zawodowe, potrzeby, […]

Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Wakacje dobiegły końca, a perspektywa nadchodzącego roku szkolnego zachęca do wzięcia głębokiego oddechu oraz przygotowania się na rozpoczęcie roku szkolnego. Stres związany z rozpoczęciem roku […]

Zobacz wszystkie wpisy

Umów się na wizytę

Zadzwoń do nas pod +48 42 237 11 70 lub skorzystaj z formularza kontaktowego a my oddzwonimy do Ciebie, wysłuchamy Cię i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zapewniamy poufność oraz pomoc na każdym etapie korzystania z naszych usług.