Rozwijanie kluczowych kompetencji społecznych – dlaczego warto zapisać dziecko na Trening Umiejętności Społecznych? 

, 23 maja 2025

Rozwijanie kluczowych kompetencji społecznych – dlaczego warto zapisać dziecko na Trening Umiejętności Społecznych? 

Czym są umiejętności społeczne? 

Umiejętności społeczne, nazywane inaczej także kompetencjami społecznym, inteligencją społeczną czy też społecznymi zdolnościami można zdefiniować na wiele sposobów. W skrócie, kompetencje społeczne są to złożonymi umiejętnościami, które pozwalają efektywnie radzić sobie w różnych sytuacjach społecznych (Matczak, 2007). Są one nabywane przez jednostkę poprzez trening społeczny, czyli proces uczenia się i doskonalenia tych umiejętności w interakcjach z innymi ludźmi. Paweł Smółka (2006) za umiejętności społeczne uważa zdolność osoby do tworzenia takich zachowań, które pomagają jej nawiązywać i utrzymywać satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Dzięki tym umiejętnościom można łatwiej inicjować kontakty i budować trwałe, pozytywne relacje. Jeżeli udaje nam się rozwinąć kompetencje społeczne na wysokim poziomie, jest nam po prostu łatwiej w życiu, w interakcjach z innymi. 

Czym są treningi umiejętności społecznych? 

Trening Umiejętności Społecznych (TUS), określany również jako metoda Goldsteina, to forma celowej i zaplanowanej pracy z grupą, ukierunkowana na naukę umiejętności społecznych, wspierania rozwoju społeczno-emocjonalnego oraz poprawę funkcjonowania społecznego uczestników. Treningi Umiejętności Społecznych są szczególnie polecane dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, z ADHD oraz dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Może z nich jednak skorzystać  każda osoba, która z różnych powodów, przejawia trudności w funkcjonowaniu w grupie, w relacjach z innymi.  Zajęcia TUS mogą stanowić także element terapii i rehabilitacji dla osób, które doświadczyły choroby psychicznej.  

Jak wyglądają zajęcia?  

Treningi Umiejętności Społecznych to cykliczne zajęcia grupowe, zwykle cotygodniowe, podczas których wykorzystywane są różnorodne i sprawdzone metody pracy, takie jak ćwiczenia, rozmowy, dyskusje, instrukcje lub scenki. Wszystko to ma na celu rozwijać umiejętności niezbędne do efektywnego funkcjonowania w grupie, w relacjach z bliskimi, czy ogólnie w społeczeństwie. Zajęcia odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach o niezmiennym składzie, miejscu i czasie, co wpływa pozytywnie na poczucie przewidywalności. Uczestnicy poznają się i towarzyszą sobie wzajemnie w procesie nauki, co pozwala na ćwiczenie ważnych umiejętności w bezpiecznej atmosferze. Zajęcia prowadzone są zwykle przez psychologów, przeszkolonych w zakresie prowadzenia Treningów Umiejętności Społecznych. 

Jak się zapisać?  

W Centrum Terapii i Rozwoju prowadzimy zajęcia TUS dla dzieci i młodzieży. Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia w zakresie kształtowania umiejętności społecznych lub ma skierowanie od specjalisty, serdecznie zapraszamy do umówienia się na konsultację z psychologiem, kwalifikującą do grupy. Obecnie prowadzimy nabór na Treningi Umiejętności Społecznych do grup 8-10 lat / 11-12 lat / 13-14 lat. 

Najnowsze wpisy na blogu

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Wiele osób zmagających się z problemami czy dyskomfortem psychicznym zastanawia się, czy terapia na pewno jest dla niego. Przy terapii dla par wątpliwość jest podwójna, bo w grę wchodzi dwoje partnerów. Sprawdź z naszą checklistą, czy warto rozważyć wizytę u terapeuty par.

Zobacz wszystkie wpisy

Zapraszamy do kontaktu

Zadzwoń do nas pod +48 780 100 016 lub zostaw nam swój numer a my oddzwonimy, wysłuchamy Cię i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zapewniamy poufność.