Presja współczesnego świata sprawia, że coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Depresja, uzależnienia, nerwice, przewlekłe zmęczenie, wysoki poziom stresu – to wszystko poważne dolegliwości, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. W wielu przypadkach odpowiedzią na te problemy może być sięgnięcie po specjalistyczną pomoc – psychoterapeuty lub lekarza psychiatry. Regularne spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą znacząco ułatwiają poradzenie sobie z problemami. Kiedy, z różnych względów, wizyty w gabinecie terapeuty są dla chorego niemożliwe, bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia online. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się po pomoc do specjalisty i kiedy rozważyć pomoc psychologiczną online.
Pomoc psychologiczna online — kiedy skorzystać?
Każdy z nas przechodzi czasem przez ciężki okres. Problemy na gruncie osobistym i zawodowym wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, wywołując szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak drażliwość, stres, przygnębienie czy smutek. To normalne uczucia, które pojawiają się w odpowiedzi na niechciane doświadczenia. Jeśli zauważamy jednak, że my (lub nasi bliscy) przestajemy sobie z nimi radzić lub niepokojące objawy pojawiają się za często, jest to przesłanka za tym, żeby rozważyć wsparcie psychologa. Do objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę, należą np.:
- nadmierny lęk, zamartwianie się, problemy z koncentracją,
- smutek i apatia utrzymujące się przez okres dłuższy niż dwa tygodnie,
- problemy w relacjach z innymi,
- niskie poczucie własnej wartości,
- brak chęci do życia i myśli samobójcze,
- prokrastynacja, spadek motywacji, poczucie wypalenia,
- wycofywanie się z codziennych aktywności i interakcji z innymi,
- poczucie napięcia, pobudzenia, nawracające dolegliwości bólowe,
- zaburzenia odżywiania – np. napady objadania się, poczucie utraty kontroli nad jedzeniem,
- skłonność do korzystania z używek jako metody regulacji nastroju.
Zarówno psychoterapeuta pomagający w gabinecie, jak i udzielający pomocy online to specjaliści, którzy zdiagnozują nasz problem i na podstawie diagnozy zaproponują właściwy sposób leczenia. W dzisiejszych czasach z psychoterapii korzysta coraz więcej osób, w efekcie doświadczając pozytywnych zmian w życiu, w swoim codziennym funkcjonowaniu i radzeniu sobie z problemami. Pomimo coraz większej świadomości społecznej, wiele osób czuje jednak opór przed udaniem się do gabinetu psychologa. Oprócz obaw i trudności w mówieniu o swoich problemach, częstą przeszkodą jest także bariera geograficzna – trudność w dostępie do dobrych specjalistów w okolicy miejsca zamieszkania i odległe terminy. Dodatkowo, w sytuacji pandemii, kiedy ważne jest ograniczenie kontaktów z innymi, terapia online staje się szczególnie atrakcyjną formą pomocy. Właśnie dlatego, często bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się współpraca z psychologiem prowadzącym terapię online.
Psycholog online — dlaczego warto?
Jeśli dostrzegasz u siebie niepokojące objawy i sądzisz, że potrzebujesz pomocy lekarza lub terapeuty, warto rozważyć coraz popularniejszą opcję, jaką stanowi psychoterapia online. To dla wielu jeszcze niecodzienne podejście do udzielania terapii, jest jednak uznawane za równie skuteczne, co tradycyjne wizyty w gabinecie psychologa. Rozmowa z psychologiem w ramach e-wizyty sprawdzi się szczególnie w przypadkach, gdy potrzebujemy szybkiej porady lub z różnych względów nie możemy pojawić się w gabinecie osobiście. Terapia online wiąże się ponadto z innymi korzyściami, takimi jak:
- komfort psychiczny i fizyczny pacjenta, który w znajomym środowisku może poczuć się o wiele swobodniej i w efekcie szybciej otworzyć na pomoc,
- brak długiego oczekiwania na wizytę, które wielu pacjentów zniechęca do szukania pomocy,
- nieograniczony dostęp – z pomocy psychologicznej online możemy skorzystać bez względu na miejsce pobytu czy stan zdrowia fizycznego, możemy także łączyć terapię w gabinecie z sesjami online,
- potwierdzona skuteczność, porównywalna ze terapią w tradycyjnej formie,
- wyeliminowanie konieczności poświęcenia czasu na dojazd do gabinetu terapeuty.
Obecnie specjaliści coraz częściej oferują pomoc online w formie konsultacji, porady psychologicznej, terapii indywidualnej oraz sesji dla par i rodzin. Sytuacja pandemii dodatkowo przyspieszyła oswajanie się terapeutów i pacjentów z tą formą pomocy. Zarówno klasyczna psychoterapia i psychoterapia online są skuteczną formą pomocy, mogącą mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i ogólne funkcjonowanie. Niezależnie na jaką formę wsparcia psychologicznego się zdecydujesz, ważne jest żeby nie zwlekać z udaniem się po pomoc, kiedy zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy lub zmiany w codziennym funkcjonowaniu.