Najczęstsze pytania


Jakie usługi oferuje Centrum Terapii i Rozwoju?


W Centrum Terapii i Rozwoju możesz skorzystać z konsultacji psychologicznej lub rozpocząć psychoterapię indywidualną. Oferujemy także pomoc skierowaną do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. W Centrum możesz skorzystać także z terapii par lub doradztwa zawodowego. 


Czy Centrum Terapii i Rozwoju ma kontrakt z NFZ?


Nie prowadzimy psychoterapii na NFZ, oferujemy jedynie odpłatne usługi w ramach praktyki prywatnej.


Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?


Na pierwszym spotkaniu psychoterapeuta zbierze wywiad psychologiczny, dzięki któemu będzie mógł CIę lepiej poznać i wiedzieć jak Ci pomóc. Może spytać jak się czujesz oraz co Cię sprowadza do gabinetu. W trakcie spotkania będziesz mieć możliwość zadania pytań dotyczących procesu terapeutycznego czy metod wykorzystywanych w jego trakcie. Wspólnie z terapeutą postaracie się porozmawiać o celach, jakie chciałbyś osiągnąć podczas kolejnych spotkań. Nie martw się – nie muszą być one od początku bardzo szczegółowe. Możliwe, że dopiero w trakcie kolejnych wizyt w gabinecie będziesz w stanie je doprecyzować tak, by w pełni odpowiadały Twoim potrzebom. Więcej o pierwszej sesji przeczytasz w naszym artykule.


Jak przygotować się do pierwszej wizyty?


Przed spotkaniem zastanów się nad powodami swojej wizyty i odpowiadaj szczerze o swoich uczuciach. Nie przejmuj się, jeśli stresujesz się pierwszą konsultacją, martwisz się, że nie będziesz znać odpowiedzi na wszystkie pytania oraz nie potrafisz w pełni sam zidentyfikować obszarów, które wymagają pracy. Ważne jest, by do pierwszej wizyty u psychologa podejść z otwartością i szczerością. Specjalista poprowadzi sesję w taki sposób, byś w jej trakcie czuł się możliwie jak najbardziej komfortowo i nie będzie Cię oceniał.


Jakie są terminy?


W celu poznania wolnych terminów zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z recepcją Centrum Terapii i Rozwoju. Aby dobrać odpowiedniego psychoterapeutę przydatne będą informacje o naturze problemu. Zastanów się także, jakie dni i godziny spotkań byłyby przez Ciebie preferowane, a wtedy z pewnością wybierzemy dla Ciebie dogodny termin.


Jaki jest koszt wizyty?


190 zł to koszt pojedynczej konsultacji psychologicznej / sesji psychoterapii / spotkania z doradcą zawodowym (czas trwania: 55 minut). Koszt jednej sesji terapii par to 240 zł (czas trwania: 75 minut).


Jakie są formy płatności?


Preferujemy płatności dokonywane przelewem przed wizytą. Można zapłacić też  gotówką na miejscu.


Jakich formalności muszę dopełnić przed wizytą?


W dniu pierwszej wizyty poprosimy Cię o wypełnienie i podpisanie formularza informacyjnego oraz o zgodę dotyczącą przetwarzania danych osobowych. Jeśli pierwsza wizyta odbywa się online, dokumenty otrzymasz od nas drogą mailową, wtedy możesz odesłać nam ich skany lub zdjęcia wykonane telefonem przed konsultacją.


Jestem rodzicem dziecka, które umówiłem na konsultację psychologiczną. Czy będę potrzebny w trakcie wizyty?


W przypadku konsultacji psychologicznej osoby niepełnoletniej, na pierwszej wizycie musi pojawić się z nim rodzic lub opiekun prawny. Będzie on musiał wypełnić niezbędne dokumenty. Z pewnością specjalista będzie chciał także porozmawiać z nim w trakcie sesji na temat trudności, z jaką zgłasza się jego podopieczny.


Czy spotkanie może odbyć się online?


Tak, każda wizyta może odbyć się w sieci przy użyciu kamerek, za pomocą komunikatora Microsoft Teams. Nie ma potrzeby ściągania aplikacji, jednak pamiętaj, że niektóre przeglądarki nie obsługują wersji MS Teams online. W razie jakichkolwiek pytań o techniczne aspekty takiej wizyty, zachęcamy do kontaktu z recepcją, która udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania, co pomoże w przejściu przez wizytę online bez zakłóceń.


Co jeżeli umówię termin, ale coś mi wypadnie?


Możesz odwołać wizytę bez ponoszenia żadnych konsekwencji do godziny 17:00 dnia poprzedzającego wizytę. Jeśli odwołasz spotkanie po tym czasie, obowiązuje Cię opłata w wysokości 50% kosztu wizyty. Staramy się dbać o to, by inne osoby w potrzebie mogły skorzystać z wolnych terminów, a terapeuta mógł odpowiednio spożytkować swój czas pracy. W celu odwołania wizyty prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z recepcją Centrum Terapii i Rozwoju.


Czym różni się psycholog od psychoterapeuty?


Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Psychoterapeuta to osoba, która posiada wykształcenie magisterskie oraz ukończyła lub jest w trakcie kilkuletniego kursu psychoterapeutycznego. Często psychologowie decydują się na ukończenie kursu psychoterapeutycznego.


Na co powinieniem zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę?


Wybierająć Centrum Terapii i Rozwoju możesz mieć pewność, że wszyscy współpracujący z nami specjaliści są odpowiednio wykwalifikowani oraz poddają swoją pracę regularnej superwizji. Są to kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru psychoterapeuty. Istotny jest także nurt, w którym pracuje terapeuta. Jeśli nie masz pewności, czym charakteryzują się konkretne nurty psychoterapeutyczne, możesz skontaktować się z recepcją Centrum, która rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci wybrać specjalistę, pracującego w sposób dopasowany do Twoich preferencji.


Co jeśli nie mam pewności, czy potrzebuję psychoterapii?


Jeśli nie masz pewności, czy powinieneś rozpocząć proces psychoterapeutyczny, możesz umówić się na konsultację z psychologiem. W trakcie spotkania pomoże Ci on ocenić oraz zdecydować, czy podjęcie psychoterapii będzie dla Ciebie najlepszą formą pomocy w konteście trudności, z którymi się zmagasz.


Jaki rodzaj terapii jest najbardziej skuteczny?


W Centrum Terapii i Rozwoju pracują terapuci specjalizujący się nurtach poznawczo-behawioralnym, systemowym, integracyjnym i psychodynamicznym. Badania naukowe dowodzą wysoką skuteczność wszystkich wymienionych powyżej nurtów, dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wybór nurtu zależy od indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Jeśli nadal nie masz pewności, który z nurtów najbardziej będzie Ci odpowiadać, możesz skontaktować się z recepcją Centrum Terapii i Rozwoju, która odpowie na nurtujące Cię pytania i pomoże wybrać odpowiedniego specjalistę.


Chcę podjąć stałą terapię. Czy muszę współpracować z terapeutą, do którego zostałem umówiony?


Nie. Psychoterapia wymaga poczucia komfortu i zrozumienia. Zarówno pacjent jak i psychoterapeuta muszą zdecydować się na współpracę. Najlepiej, gdyby podjęli tę decyzję w przeciągu dwóch pierwszych wizyt. Pamiętaj, że pierwsza konsultacja nie jest zobowiązująca. Jeśli w trakcie pierwszej konsultacji nie poczujesz się komfortowo w kontakcie z danym psychoterapeutą, możesz udać się na kolejną wizytę do innego specjalisty. Odnalezienie terapeuty, z którym czujesz się swobodnie, jest niezwykle istotne dla owocnego procesu psychoterapeutycznego.


Jak wygląda schemat spotkań?


Możesz zdecydować się na jednorazową konsultację lub dłuższą psychoterapię. Wtedy sesje będą się odbywać raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie – wszystko po to, by zachować ciągłość procesu terapeutycznego. Temat częstotliwości spotkań warto omówić z psychoterapeutą. W trakcie takiej rozmowy wspólnie ustalicie jakie są Twoje potrzeby oraz co byłoby dla Ciebie najlepsze w kotekście trudności, nad jakimi pracujecie.


Jak długo trwa psychoterapia?


Terapia jest procesem indywidualnym i czas jej trwania jest dostosowany do potrzeb danego pacjenta oraz trudności, jakim stawia on czoła. Możesz poruszyć ten temat z psychoterapeutą, z którym omówisz planowane tempo i przebieg psychoterapii.


Kiedy mogę spodziewać się pierwszych efektów psychoterapii?


To, kiedy zauważysz pierwsze efekty psychoterapii, jest zależne od bardzo wielu czynników. Pamiętaj, że psychoterapia to indywidualny proces i każdy będzie osiągał cele terapeutyczne w innym czasie. Jest to zależne nie tylko od złożoności i charakteru prezentowanych przez Ciebie trudności, ale także Twojej osobowości czy nurtu terapeutycznego w jakim pracujesz.


Czy z pomocy doradcy zawodowego może skorzystać osoba w średnim wieku lub ze stałą pracą?


Oczywiście. Doradztwo zawodowe jest dla każdego, kto odczuwa wątpliwości związane ze ścieżką kariery. Może z niego skorzystać osoba, która ma zamiar się przekwalifikować, poszukuje nowych możliwości rozwoju zawodowego lub odczuwa wypalenie. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy w trakcie zawodowej drogi czy przed jej obraniem, ani w jakim jesteśmy wieku.


Czy prowadzicie zajęcia grupowe?


Obecnie nie prowadzimy zajęć i szkoleń w grupach. Jeśli interesuje Cię oferta skierowana do grup, prosimy o konatkt się z recepcją Centrum Terapii i Rozwoju – pozostawiając nam opis zapotrzebowania możesz mieć pewność, że poinforumuejemy Cię, gdy dana grupa zostanie uruchomiona.


Opinie Klientów

★★★★★

Empatia i zrozumienie

Psycholog wykazał się ogromną empatią i zrozumieniem w najtrudniejszych chwilach. Jestem bardzo wdzięczna za okazane wsparcie i serce.

★★★★★

Profesjonalizm

Pani psycholog wykazywała się bardzo wysokim profesjonalizmem a przy tym sprawiała, że spotkania choć trudne upływały w przyjaznej i miłej atmosferze.

★★★★★

Elastyczność

Dzień i godzina zajęć są zawsze pozostawiona do indywidualnego ustalenia. Dzięki temu łatwiej pogodzić terapię z moim grafikiem.

Psychoterapia w centrum Łodzi

Zapraszamy do naszej siedziby w samym centrum Łodzi, niecałe 100 metrów od Dworca Łódź Fabryczna

Narutowicza 35/17
Łódź

centrumterapii-mapa

PONIEDZIAŁEK 9:00-21:00
WTOREK: 90:00-21:00
ŚRODA: 9:00-21:00
CZWARTEK: 9:00-21:00
PIĄTEK: 9:00-21:00
SOBOTA: 9:00-16:00
NIEDZIELA: Nieczynne

Porozmawiajmy o psychoterapii

Zadzwoń do nas pod +48 780 100 016 lub zostaw nam swój numer a my oddzwonimy, wysłuchamy Cię i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zapewniamy poufność.