Kiedy iść do psychologa? Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że warto udać się do specjalisty

, 26 września 2024

Kiedy iść do psychologa? Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że warto udać się do specjalisty

Każdy z nas doświadcza w ciągu swojego życia okresów wzmożonego stresu, pogorszenia samopoczucia czy trudności w kontaktach z innymi ludźmi. Zwykle jesteśmy w stanie sprostać większości stawianych przed nami wyzwań i całkiem nieźle radzić sobie ze stresem. Nierzadko nawet poważne problemy udaje się rozwiązać bez profesjonalnej pomocy. Zdarza się jednak, że stres czy niepowodzenia nas przerastają. Czasami trudno nam dostrzec moment, w którym wskazane byłoby skorzystanie z profesjonalnej porady psychologicznej. Niestety zbyt często zwlekamy z udaniem się do specjalisty i większość osób konsultuje się ze psychologiem lub psychiatrą dopiero wtedy, gdy problem znacząco utrudnia funkcjonowanie i wymyka się spod kontroli. 

Część winy za ten stan rzeczy ponosi wciąż obecny w świadomości społecznej mit, mówiący o tym, że wizyta u psychoterapeuty czy psychologa jest zarezerwowana jedynie dla osób cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne. Przekaz ten utrzymuje się po części dlatego, że w dalszym ciągu nie jest powszechna wiedza o tym, jak wygląda wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Niewiedza i stereotypy w dużej mierze przyczyniają się do odkładania decyzji o wizycie lub niebrania jej w ogóle pod uwagę. Tymczasem psycholodzy zgodnie twierdzą, że nie warto odkładać decyzji o sięgnięciu po pomoc i czekać aż problemy wezmą nad nami górę. Z kolei pacjenci często żałują, że tak późno udali się po profesjonalne wsparcie. Badania nad skutecznością oddziaływań terapeutycznych wyraźnie pokazują, że im wcześniej sięgniemy po specjalistyczną pomoc, tym szybciej wracamy do pełni sił. Co warto podkreślić, wizyta u psychologa nie musi wiązać się z podjęciem długotrwałej terapii. Gdy szybko zareagujemy na pojawiające się w naszym życiu trudności, wystarczyć może nawet kilka spotkań, żeby lepiej sobie radzić. Rozmowa z psychologiem pomoże nam inaczej spojrzeć na to, co się z nami i wokół nas dzieje. Jest to także okazja do nauki innych — lepszych metod radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. 

Kiedy powinniśmy udać się do psychologa? 

Oczywiście z pomocy psychologa może skorzystać każdy, kto czuje taką potrzebę. Jeżeli chodzi jednak o sygnały, które świadczą o tym, że poszukanie pomocy u specjalisty, to dobry pomysł, na pewno warto zwrócić szczególną uwagę na: 

  1. Odczuwanie silnego i przytłaczającego stresu — spotkanie z psychologiem warto rozważyć, gdy masz problem ze stale utrzymującym się stresem. Należy pamiętać, że każdy z nas odczuwa stres, gdyż jest to mechanizm, bez którego nie moglibyśmy przetrwać. Jednakże, gdy przejmuje on kontrolę nad naszym życiem, należy się mu uważnie przyjrzeć. Zwróć uwagę szczególnie na to, czy stres Cię nie paraliżuje, nie pozwala Ci zasnąć bądź czy nie sprawia, że trudno Ci się skupić na codziennych zadaniach. Stres może wprowadzać chaos w różne obszary życia — przemyśl, czy nie jest on przyczyną Twoich trudności w funkcjonowaniu w pracy/szkole lub czy nie prowadzi do unikania kontaktów z innymi. Są to sygnały, że warto skorzystać z porady psychologa. 
  1. Problemy z pokonywaniem napotykanych trudności — istotną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to efektywność naszego radzenia sobie ze stresem i problemami. Jeżeli to, jak do tej pory radziłeś sobie z trudnymi sytuacjami czy z napięciem nie przynosi już oczekiwanych rezultatów, może to oznaczać, że problem jest poważny i potrzebujesz wsparcia psychologa w poradzeniu sobie z nim.  
  1. Troskę ze strony najbliższych — spostrzeżenia osób z naszego najbliższego otoczenia mają dużą wartość. To właśnie bliskie nam osoby często pierwsze zauważają, że coś zmieniło się w naszym funkcjonowaniu, podczas gdy my ignorujemy objawy i niekiedy nieświadomie sami się oszukujemy, że wszystko jest w porządku. Gdy zaufane osoby z Twojego otoczenia, zwracają uwagę na zmiany w Twoim zachowaniu, pytają czy wszystko w porządku, jest to znak, że warto pomyśleć o skorzystaniu z porady psychologa. Wsparcie społeczne jest jednym z najcenniejszych i często wystarczających zasobów pomagających poradzić sobie z wieloma trudnymi sytuacjami, czasami jednak nie jest to wystarczające. Należy pamiętać, że psychologowie i psychoterapeuci w przeciwieństwie do Twoich bliskich, dysponują technikami terapeutycznymi i wiedzą, co może okazać się niezbędne do identyfikacji i radzenia sobie z problemami, z którymi się zmagasz. 
  1. Tendencję do ucieczki od problemów — czasami tłumimy w sobie emocje i uciekamy się do aktywności, które pomagają nam chociaż na chwilę odciąć się od problemu. Na dłuższą metę nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Ponadto, niektóre z tych działań, np. korzystanie z używek, mogą być dla nas szkodliwe i utrudniać nam prowadzenie satysfakcjonującego życia. Wybieramy takie rozwiązania, które w doraźny sposób są w stanie poprawić nam nastrój, ale jest to tylko chwilowe rozwiązanie. Innym sposobem na ucieczkę jest po prostu odwracanie uwagi od problemów. Dzięki unikaniu jesteśmy chociaż na chwilę wolni od trosk. Najczęściej angażujemy się w różne zastępcze czynności — wynajdujemy coraz to nowe obowiązki domowe, spędzamy więcej czasu online. Przekładamy ważne dla nas zadania, a zamiast tego angażujemy się w masę innych mniej ważnych działań. Jest to szybka, lecz tylko na krótką metę skuteczna metoda. Jeśli zauważyłeś, że postępujesz w podobny do opisanego sposób, gdy zmagasz się z trudnościami, to znak, że warto sięgnąć po pomoc psychologiczną, zanim problem całkowicie Cię przytłoczy. 

Pamiętaj także, że jeśli jesteś pod opieką psychiatry lub masz już postawioną diagnozę, psychoterapia może okazać się niezbędnym wsparciem w procesie zdrowienia.  

Jeżeli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby wymienione sygnały, warto rozważyć czy skorzystanie z pomocy psychologa będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Może to być wsparcie w formie jednorazowej wizyty, kilku spotkań, udziału w zajęciach pokazujących, jak radzić sobie ze stresem lub sesji psychoterapii, skupionej na realizacji bardziej wymagających celów. 

Korzyścią ze spotkania z psychologiem jest nabycie umiejętności i wiedzy, która pomoże Ci lepiej żyć i radzić sobie ze stresem czy problemami. To również dobra okazja do rozpoczęcia pracy nad sobą — swoimi mocnymi i słabymi stronami, lepszego zrozumienia siebie, swoich emocji i zachowań. 

Najnowsze wpisy na blogu

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Czy potrzebujemy terapii dla par?

Wiele osób zmagających się z problemami czy dyskomfortem psychicznym zastanawia się, czy terapia na pewno jest dla niego. Przy terapii dla par wątpliwość jest podwójna, bo w grę wchodzi dwoje partnerów. Sprawdź z naszą checklistą, czy warto rozważyć wizytę u terapeuty par.

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe — pomoc w rekrutacji?

Doradztwo zawodowe może mieć wiele różnych form i postaci. Może polegać na spotkaniach indywidualnych, gdzie klient spotyka się z doradcą, omawia swoje cele zawodowe, potrzeby, […]

Zobacz wszystkie wpisy

Porozmawiajmy o psychoterapii

Zadzwoń do nas pod +48 780 100 016 lub zostaw nam swój numer a my oddzwonimy, wysłuchamy Cię i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zapewniamy poufność.